“آخرین سردار”

“آخرین سردار”
****
حضور هزاره ها در هند بریتانوی به عنوان کارگران فصلی پیشینه دور و درازی دارد. اما مهاجرت گسترده مردم هزاره بخصوص هزاره های هزارستان جنوبی (جاغوری، ارغنداب، ارزگان و…) همراه با خانواده و سکونت ایشان در شهر “شالکوت” یا کویته کنونی، به اواخر دهه هشتاد سده نوزده میلادی
باز میگردد.
همزمان با هجوم گسترده سپاه عبدالرحمان خونریز شاه افغان به دیار “هزارستان” و شکست مقاومت مردم هزاره، هزاران نفراز هزاره های هزارستان جنوبی که از این کشتار وحشیانه جان بدر برده بودند، مسیر مهاجرت به جنوب رت در پیش گرفته و وارد”هند بریتانوی” شدند.
****
همزمان با سکونت هزاره ها در شهر “شالکوت”یا کویته کنونی، بسیاری از جوانان این مردمبه عنوان نیروی خدمات جذب فوج هند بریتانوی شدند.
روزی هزاره های کارگر به ناچار توسط افسر بریتانوی مسلح و به عنوان نیروی جنگی به کار گرفته شدند; درایت، شجاعت، فداکاری و پیروزی سریع بر دزدان افغان در هند شمالی، از یک سو تعجب و حیرت افسران فوج را درپی داشت و از سوی دیگر لیاقت و شایستگی هزاره ها در میدان رزم و کارزار را به اثبات رساند.
****
بدین صورت جلب و جذب فرزندان شجاع هزاره به عنوان نیروی رزمی ابتدا در دو “پلتن” ۱۰۶ و ۱۲۶ بلوچستان انفنتری آغاز گردید که مرکب از نیروهای بلوچ، پتان، هزاره و… بود. در سال ۱۹۰۴ جنرال سرکلائید جاکوب “هزاره پاینیر” مستقل گردید در ۱۹۲۲ به “هزاره رجمنت” تغیر نام یافت و این نیروها در جنگ جهانی اول نیز شرکت داده شدند.
****
یکی از نخستین سرداران مشهور و نام آور هزاره پاینیر” صوبیدار “یزدان علی خان”با اصالت از هزاره های”جاغوری”بود که در دوران خدمت در فوج بریتانوی، از خود لیاقت و شایستگی کم نظیری را به نمایش گذاشت.
همزمان با آغاز دوران بازنشستگی در سال ۱۹۲۳ صوبیدار یزدان خان به عنوان “سردار”قوم هزاره منصوب گردید، زانپس به “سردار یزدان خان” شهرت و ماندگاری تاریخی یافت. این سردار نامی هزاره سرانجام در سال ۱۹۶۰ دعوت حق را لبیک گفته به دیار باقی شتافت.
****
جنرال محمد موسی هزاره – جنرال چهار ستاره، قهرمان ملی پاکستان در جنگ ۱۹۶۵ میان هند و پاکستان، حاکم کل پاکستان غربی در جوانی و گورنر یا حاکم ایالت بلوچستان در آخر عمر- و سردار محمد عیسی خان و سردار محمد اسحاق خان فرزندان پر افتخار سردار یزدان خان اند که هر کدام دوران پر افتخاری را در مسیر خدمت به هزاره های پاکستان پیموده اند.
****
سردار عیسی خان فرزند ارشد سردار یزدان خان در سال ۱۹۱۰ چشم به جهان گشود. وی متناسب با شرایط زمان و امکانات موجود تحصیل نمود. او یک شخصیت کاملا مذهبی بوده و به صفات همچون: فداکاری، خدمت گذاری، وطن دوستی و… مشهور بوده است. وی در عرصه سیاست در سال ۱۹۴۴ به حزب مسلم لیگ پیوسته و تا ۱۹۵۶ به عنوان صوبایی سکرتر، در این حزب مشغول خدمت بوده است. سرانجام در سال ۱۹۶۲ داعی حق را لبیک گفته و بدیار باقی شتافت.

FB_IMG_1562524466519
****
سردار نثارعلی، سردار سعادت علی و سردار محمدحسین خان هزاره از فرزندان پر افتخار سردار عیسی خان اند.
مرحوم سردار سعادت علی در سال ۱۹۴۷ در شهر کویته دیده به دنیا گشود.تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در کویته سپری نموده و دیپلم خود را از “ملتری کالج جهلم” دریافت نمود.وی بعدها به فوج پیوسته و تا درجه “کیپتن”ارتقأ یافت. او برای ادامه تحصیل در رشته تجارت و بازرگانی فوج را ترک نموده و وارد “گورنمنت کالج لاهور” گردیده و پس از فراغت به شغل تجارت روی آورد.
سردار سعادت علی در عرصه سیاست نیز خوش درخشید و در انتخابات ۱۹۹۰ پیروز میدان گردیده و به عنوان “صوبایی وزیر پبلک انجنئرینگ”در حکومت صوبایی منصوب و بعدها به مقام وزیر صنعت، تجارت و خوراک منصوب گردید. وی به حزب “جمهوری وطن پارتی” به رهبری “نواب اکبر خان بگتی” از سرداران قوم بلوچ پیوست.
****
شاید بتوان مهمترین خدمات وی را این گونه به شمارش گرفت:
۱- سردار سعادت ماهانه ۵۰۰۰۰۰ روپیه از طریق: المقداد ستور، علمدار رود، گلستان ستور، شهید میجر محمدعلی رود، نعمت استور هزاره تاون(بروری) به نیازمندان هزاره مواد خوراکه توزیع می نموده است.
۲- وی مصارف معالجه بسیاری از افراد فقیر را شخصا پرداخت می نمود.
۳- وی در هزاره تاون (بروری) پنج هزار مربع فت زمین خریداری و ساختمانی به عنوان:”کمیونتی هال” ساخته و در اختیار مردم قرار داده است.
۴- در خریداری و توسعه زمین “هزاره قبرستان” واقع در هزاره تاون سهم بسیار گرفته و مردم را تشویق و ترغیب می نمود، سرانجام این تلاش ها به ثمر نشست و با مبلغ گردآوری شده حدود ۹ هیکتار زمین خریداری و ضمیمه هزاره قبرستان گردید.
۵- درپی تداوم کشتار و ترور هزاره ها، سردار سعادت علی به بسیاری از دانشجویان هزاره کمک مالی نمود که از ادامه تحصیل باز نمانند و بتوانند در شهرهای امن کراچی، لاهور و اسلام آباد ادامه تحصیل دهند.
****
سردار سعادت علی هزاره که از ترور نافرجام جان سالم بدر برده بود، به ناچار مسیر مهاجرت به کانادا را درپیش گرفت. با بهبودی اوضاع امنیتی در شهر کویته، سردار به زادگاه اش بازگشته و در کنار مردم خویش سکونت اختیار نمود که سرانجام به تاریخ ۶ جولایی ۲۰۱۹ داعی حق را لبیک گفته و به دیار باقی شتافت.
میتوان گفت: وی “آخرین سردار” از نسل پر افتخار سردار یزدان خان هزاره به شمار می رفت که نسل های بعد از وی آنگونه که باید و شاید به مقام و جایگاه سرداری دست نیافتند.
****
درگذشت غم انگیز این سردار خدمت گذار مردم هزاره پاکستان را به تمام هزاره های جهان، هزاره های ستمدیده پاکستان و خانواده گرامی ایشان صمیمانه تسلیت عرض می نماییم و از خداوند بزرگ برای آن عزیز سفر کرده بخشش و غفران الهی و برای بازماندگان صبر و اجر خواهانیم.
*****
م، خرمی
۱۷ سرطان ۹۸

نوشته شده توسط مصطفی خرمی. در دسته آخرین مطالب

انتشار یافته در سرطان ۱۷, ۱۳۹۸ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد “آخرین سردار”. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


1 × = هفت