دادگاه عالی لاهور پس از ۱۵۰ سال اولین حکم خود به زبان اردو را صادر کرد+تصویر

Pakistan Supreme Court Wallpapers (12)

دادگاه عالی لاهور پس از ۱۵۰ سال اولین حکم خود به زبان اردو را صادر کرد+تصویر

پس از آنکه بسیاری خطر فراگیر شدن زبان انگلیسی در پاکستان را به مسئولین این کشور گوشزد کردند به نظر می رسد زبان اردو آرام آرام به مکاتبات اداری نیز کشیده شده است.

گزارش ها حاکی است دادگاه عالی لاهور برای نخستین در طول عمر ۱۵۰ ساله خود حکمی را به زبان اردو صادر کرد.

ای آر وای نیوز نوشت: این حکم در خصوص جمع آوری نسخ غیر تائید شده قرآن کریم صادر شده و به لزوم نظارت دقیق تر بر روند نشر کلام الله مجید در آن تاکید شده است.

در حالیکه صدور این حکم نیز اهمیت بالایی دارد رسانه های پاکستانی انتشار این حکم به زبان اردو را بسیار مهم دانسته و آن را عامل تقویت این زبان می دانند.

گفتنی است پاکستان پیش از استقلال سال ها مستعمره انگلیس بود و به همین دلیل پس از کنار گذاشته شدن اجباری زبان فارسی به دست انگلیسی‌ها، زبان انگلیسی تبدیل به زبان رسمی پاکستان شد.

استفاده از انگلیسی هنوز هم در پاکستان رواج دارد و همین امر باعث نگرانی‌های دلسوزان فرهنگی این کشور شده است.

این در حالی است که نفوذ واژه های انگلیسی به زبان اردو باعث شده تا برخی از کلمات اصیل اردو برای اردو زبانان غیر قابل فهم شوند.

عمران خان هم در سفر اخیرا خود به ایران اعلام کرد: اگر انگلیسی ها وارد شبه قاره نمی شدند مردم اینک به فارسی حرف می‌زدند و زبان رسمی کشور نیز فارسی بود.

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته آخرین مطالب, اخبار جهان, اخبار پاکستان

انتشار یافته در ثور ۱۴, ۱۳۹۸ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد دادگاه عالی لاهور پس از ۱۵۰ سال اولین حکم خود به زبان اردو را صادر کرد+تصویر. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


پنج − = 4