“راه و بیراهه!؟”

“راه و بیراهه!؟”
(هشدار دخت گرامی پیامبر اکرم)

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، فرموده است:
اَنّی تُؤفَکونَ؟ و کِتابُ اللهِ بَینَ اَظهُرِ کُم، اُمُورُهُ ظاهِرَةٌ وَ احکامُهُ زاهِرَةٌ وَ اَعلامُهُ باهِرةٌ… ؛
شما را کجا به بیراهه می برند؟ درحالی که کتاب خدا (قرآن) میان شماست، امور قرآن آشکار است، احکام اش درخشان است و نشانه های آن فروزنده. (۱

images

وقتی کسی کاروان سالار و پیشرو برای جامعه است، هنگام خطر هشدار می دهد، بیراهه ها را نشان می دهد و از بروز فتنه ها یا افتادن در گمراهی ها مردم و مسافران را برحذر می دارد.

اهل بیت پیامبر (ص) چنین نقشی دارند. مثل قرآن هادی امّت اند و در کنار کتاب خدا «راه» و «بیراهه» را نشان می دهند و انحراف ها را گوشزد می کنند.
نشانه های عدول از راه خدا و سنت رسول در جامعه اسلامی دیده می شد که حضرت زهرا (س) خطبه خواند و هشدار داد و آیات قرآن و توصیه های پیامبر خدا را یاد آوری نمود.
شگفت از آن جماعتی که به فاصله اندکی از رحلت پیامبر پیمان ها را شکستند و برای رسیدن به قدرت و حکومت، روشن ترین وصایای پیامبر خدا (ص) را زیر پا گذاشتند و اهل بیت علیه السّلام را کنار زدند.
اگر قرن ها از طلوع اسلام و تعالیم حضرت محمد صلّی الله علیه و آله و سلّم گذشته بود و آن انحراف ها و غفلت ها پدیدار میگشت، توجیه پذیر بود، ولی نکوهش دختر پیامبر از آن قوم از این جهت است که هنوز آیات روشن و روشنگر قرآن باقی است و هنوز نشانه های دین خدا محو نشده و هنوز عترت آن پیامبر و کتاب خدا در میان مردم است و این بدعت ها و گمراهی ها پیش می آید!
این است که می پرسد: به کجا چنین شتابان؟ چه زود از راه به در شدید؟
__________________________
۱٫ العوالم، ج ۱۱، ص ۴۷۱
منبع: حکمت های فاطمی (ترجمه و توضیح چهل حدیث از حضرت فاطمه علیها السّلام) ، جواد محدثی، انتشارات آستان قدس رضوی، چاپ سوم (۱۳۹۰)
****
سالیاد غم انگیز شهادت جانسوز حضرت فاطمه زهرا (س)، بر همگان تسلیت باد.
****
م، خرمی
دوم جمادی الثانی ۱۴۴۰
۱۹ دلو ۱۳۹۷

نوشته شده توسط مصطفی خرمی. در دسته آخرین مطالب

انتشار یافته در دلو ۱۹, ۱۳۹۷ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد “راه و بیراهه!؟”. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


سه × 2 =