زلال احکام (۳)

زلال احکام (۳)
(ویژه ماه مبارک رمضان)

احکام روزه: هشت چیز روزه را باطل میکند.

دوم: جماع

به مطلق نزدیکی کردن «جماع» گویند. چه از راه حلال باشد، مثل: نزدیکی با زن خود اش، یا حرام باشد مثل: زنا، همجنس بازی(نزدیکی مرد با مرد) و یا نزدیکی با حیوانات و… از پیش روی نزدیکی کند یا در پس پشت، به همه ای این موارد «جماع» گویند .

۱)     جماع روزه را باطل میکند، اگرچه به مقدار «ختنه گاه» داخل شده و منی نیز بیرون نیاید.download

۲)     اگر کمتر از مقدار «ختنه گاه» داخل شود و منی بیرون نیاید، روزه باطل نمی شود.

۳)     اگر فراموش کند که روزه است و نزدیکی کند و یا او را به جماع مجبور کنند، به طوری که از اختیار وی خارج باشد، روزه اش باطل نمی شود. اما، اگر در هنگام جماع، روزه به یادش آید یا حالت اجبار برطرف گردد؛ باید فوراً از حالت جماع بیرون آید وگرنه روزه اش باطل خواهد شد.

سوم : استمنأ

«استمنأ» به معنای «طلب منی کردن» است. یعنی مردی بدون جماع و نزدیکی با دست خود یا با وسیله دیگر آلت تناسلی اش را چنان تحریک کند، که از وی منی بیرون آید، به این عمل«استمنأ» گویند. اما، رطوبتی که در آلت تناسلی زنان هنگام ملاعبه و بازی با آلت تناسلی یا با تصور مناظر شهوت انگیز، پدید می آید، پاک است و وضو را نیز باطل نمی کند. اما، اگر این رطوبت از زنها که در اوج لذت جنسی با شهوت خارج میشود، به حدی باشد، که بر آن «انزال» صدق کند و چه بسا لباس هایش را نیز آلوده کند، چنین رطوبتی موجب جنابت گردیده و نجس است. حتی اگر به اوج لذت نرسد؛ ولی، آبی بیرون آمده از فرج زیاد باشد. بازهم نجس بوده و جنب حساب میشود.

۱)     هرگاه روزه دار «استمنأ» کند، روزه اش باطل میشود.

۲)     اگر بی اختیار منی از انسان بیرون آید، روزه اش باطل نیست.

۳)     اگر روزه دار بداند که هرگاه  در روز بخوابد محتلم خواهد شد. میتواند بخوابد و اگر محتلم شد روزه اش باطل نمی شود.

۴)     اگر روزه دار در حالت بیرون آمدن منی(انزال) از خواب بیدار شود، واجب نیست، که از بیرون آمدن منی جلوگیری کند. روزه داری که محتلم شده میتواند بشاشد. اگر بداند که همراه با (ادرار) شاش، ممکن است باقیمانده منی از وی خارج خواهد شد. همچنین روزه داری که محتلم شده لازم است که پیش از غسل بول(ادرار) کند.

۵)     کسی که عمداً به قصد بیرون آمدن منی(انزال) بازی کند. ولی، منی از وی بیرون نیاید، اگر دو مرتبه نیت روزه نکند، روزه او باطل است. اگر نیت کند باید روزه آن روز را تمام نموده قضای هم بگیرد.

۶)     اگر روزه دار بدون قصد منی، با زن خود بازی و شوخی کند و اطمینان دارد که منی از وی بیرون نمی آید، چنانچه بطور اتفاقی منی از وی بیرون آید، روزه اش صحیح است. ولی، اگر اطمینان ندارد، اگر منی از وی بیرون آید، روزه اش باطل خواهد بود. ادامه دارد… .

با آروزی قبولی طاعات و عبادات شما.

مصطفی خرّمی
۷ جوزا ۱۳۹۷
۱۲ رمضان المبارک ۱۴۳۹

نوشته شده توسط مصطفی خرمی. در دسته آخرین مطالب, فرهنگی تبلیغی

انتشار یافته در جوزا ۰۷, ۱۳۹۷ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد زلال احکام (۳). شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


شش × = 6