زکات فطره امسال

نشست علماء و مدرسین حوزه علمیه جامعه امام صادق (ع) به صدارت امام جمعه کوئته و مسؤل محترم حوزه حجة الاسلام و المسلمین استاد محمد جمعه اسدی برگزار شد. در این جلسه در مختلف امورات تبادله بحث و گفتگو شد از جمله متفق شدن علماء بر اینکه فطرانه هر شخص، امسال ۱۲۰ روپی می باشد.

———————————————————————-
Capture

در متون دینی برای پرداخت زکات فطره علاوه بر آثار اخروی، فوائد و نتایج دنیوی متعددی برشمرده شده است که مهمترین آنها عبارتند از:

پرداخت زکات فطره موجب حفظ انسان از مرگ در آن سال می گردد.[۱]

پرداخت زکات فطره باعث سلامتی جسم و پاکسازی روح از رذایل اخلاقی می شود.[۲]

در کنار آثار فوق که به طور مستقیم آثار دنیوی پرداخت زکات فطره را مدّ نظر قرار داه است می توان گفت زکات فطره یک نوع صدقه ی واجب و ادای دین است به همین خاطر تمامی آثار و فوائد دنیوی که برای صدقه واجب – زکات – یا صدقه مستحب در روایات وارد شده است را می توان برای زکات فطره نیز ثابت دانست. از جمله این آثار می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 افزایش روزی،[۳]زیاد شدن برکات الهی،[۴] پیشگیری از بخل،[۵]با سخاوت کردن انسان،[۶]حراست اموال،[۷]کم نشدن مال پرداخت کننده[۸]و   البته علاوه بر این آثار دنیوی برای پرداخت زکات فطره که در روایات به آن اشاره شده است و به شخص پرداخت کننده زکات فطره مربوط می شود می توان گفت اگر تمام اشخاصی که زکات فطره بر آنها واجب است، ملزم به پرداخت زکات فطره باشند و تمام مراحل آن از جمع آوری فطریه تا توزیع آن بین نیازمندان ساماندهی شود گام مهمی در جهت بهره مندی فقرا از ثروت اغنیا و در نتیجه، تعدیل ثروت در جامعه اسلامی و فقر زدایی از بین مسلمانان برداشته می شود.

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته آخرین مطالب, اخبار جهان, اخبار حوزه (جامعه الامام الصادق ع ), اخبار پاکستان, اخبار کویته, فوتو بلاگ

انتشار یافته در جوزا ۲۰, ۱۳۹۷ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد زکات فطره امسال. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


6 + = هفت