شب قدر،را قدربدانیم،شایدفردایی نباشد!

qadar234شب قدر امسال نیز به پایان رسید و سرنوشت یک سال برای همه مقدر شد( باشد که تقدیرمان خیر باشد) مؤمنین شهر(کویته) درمساجد وامام بارگاه های متعددی هرسه شب را احیا  گرفتند ودرپیشگاه حضرت دوست به راز و نیاز پرداخته و درعزای شهادت مولای مظلومان،علی (ع) اشک ماتم ریختند.

مسجد جامعه امام صادق(ع) نیز میزبان عاشقان وولایت مداران آل محمد(ص) درطول این سه شب بود.

آغازمراسم این شب (۲۳ قدر) باخواندن مرثیه واشعارجانسوز در رسای مصیبت مولای مظلومان (علی علیه السلام) توسط یکی ازطلاب فاضل جامعه امام صادق (جناب اسدالله محمدی) و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین فخری آغازوبا سخنان عالمانه امام جمعه (کویته) الحاج استاد اسدی مدیر مسئول جامعه امام صادق(ع) و آداب ویژه شب قدر ازجمله قرآن بر سر گذاشتن و دعای جوشن کبیر ادامه یافت، عزاداران درحالی که ناله های جانسوز الغوث الغوث آنان طنین انداز گوشها بود، با واسطه قرار دادن قرآن و ۱۴ نور پاک در پیشگاه خداوند، از آن قادر بی همتا خواستند تا گناهان آنان را بخشیده و توفیق بندگی را به آنها ارزانی دارد.

استاد حوزه علمیه درسخنان دیشب شان دررابطه با جایگاه وعظمت قرآن ابراز داشتند که : قرآن نسخه شفابخش است چنانچه درسوره اسراء آیه ۸۲ نیز می خوانیم:« وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ ٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنین؛ و از قرآن، آنچه شفا و رحمت است براى مؤمنان، نازل مىکنیم» واگر توام با عمل باشد حلاّل همه مشکلات نیز خواهد بود اما بعضی ها با دیده انتقاد به آن می نگرند واین درحالی است که عمل آنها هیچ مطابقتی با دستوارت قرآن ندارد وقطعا که دراین هنگام تاثیرات قرآن روی آنان نیز کمرنگ خواهد بود.

ایشان در رابطه با وضعیت اسف انگیز جامعه (معاشره) شیعی ما یاد آور شدند: امروزکه تهاجمات غرب به هرنوعی وازهرسو روی کشورهای اسلامی هجوم آورده وبه خصوص دام های که پیش پای جوانان ما گذاشته می شود، همه وهمه دست به دست هم داده اند تا جوامع اسلامی را به سوی بدبختی سوق دهند بنابراین وظیفه ما درهمچنین شرایطی ایجاب می کند تا به معارف قرآن رو آورده وکسب تکلیف ازقرآن بکنیم ونیز با استفاده از فرصت، دراین شبهای با عظمت دست به دعا برداشته تا از فتنه های روزگاردرامان بمانیم.

استاد حوزه درضمن سخنان شان یاد آور شدند که: با توجه به روایات وارده این نکته بدست می آید که شب قدر در ماه رمضان است اما اینکه درکدامین یک از این شبهاست، مشخص نشده ولی آنچه ازقراین فهمیده می شود اینستکه تاکید بیشترروی شب ۲۳ رفته و در این شب دست کم دو اتفاق مهم رخ داده و می‌دهد یکی انزال دفعی ویکبارگی قرآن بر قلب مبارک پیامبر(ص) ودیگری تفریق امور هستی وباید همه گی دعا کنیم تا خداوند بهترین تقدیرات را برای جمع ما مقدر گرداند و ما را از زمره غافلین قرار ندهد.

استاد درادامه فرمود: شب قدر، فرصتی در دل فرصت و موهبتی افزون بر موهبت دیگر است،برای آنها که در ماه مبارک رمضان آن همه شب را از دست دادند، فرصتی دیگر روی نمود تا بر جای ماندگان از قافله رمضان را به قافله برساند، و آنها را هم پای شب زنده داران این شب و بیداران این لحظه ها قرار دهد. پروردگار مهربان در این شب، آسان می بخشد و به سادگی قبول توبه می کند و بیش از هر زمان دیگر دعاها را مستجاب می کند و رحمت و مغفرت خود را به حراج می گذارد تا ارزان تر از هر وقت دیگر به پای تو ـ اگر خریدار باشی ـ بریزد و ساده و کم خرج، آن همه فیض و کرامت را نثار تو کند.

اینک همه چیز برای سودی بزرگ آماده است، و همه درهای رحمت باز است، و همه جور بهانه و عذرخواهی در کوتاهی ها و کژی ها پذیرفته می شود و هرکس به قدر ظرفیت و پیمانه خودش می تواند از این اقیانوس عظیم نعمت، رحمت و برکت بهره بگیرد.

امشب تقدیر و سرنوشت همگان رقم می خورد. شاید فردایی نباشد بیایید هم صدا، امشب را قدر بدانیم.

ای سرور سروران ، ای برآورنده دعاها ، ای بلندیبخش جایگاهها ، ای سرچشمه نیکیها ، ای درگذرنده از خطاها ، ای عطابخش خواسته ها،ای پذیرنده توبه ها، ای شنونده نداها، ای دانای رازها، ای دور کننده بلاها ، ما را از آتش برهان ای پروردگار من!

پروردگارا

امشب به آغوش قرآن پناه می برم. می دانم صدایم را می شنوی و جوابم را می دهی که تو خود فرمودی: “

ادعونی استجب لکم ” سوره غافر آیه۶۰″

قرآن بر سر می گیرم و تو را صدا می زنم:

به حق این قرآن و به حق کسى که به او فرستادى آن را و به حق هر مؤمنى که در آن او را ستودى و به حق تو بر آنها که احدى شناساتر به حق تو از خودت نیست

چهارده معصوم (ع) را در پیشگاه تو ضامن و شفیع خود قرار می دهم:

بِمُحَمَّدٍ، بِعَلِیٍ ، بِفَاطِمَةَ، بِالْحَسَنِ، بِالْحُسَیْنِ، ….، بِالْحُجَّةِ

که از گناهانم بگذری و این بنده خطاکار را مورد عفو و رحمت خود قرار دهی … الهی العفو … العفو … العفو … العفو … العفو … العفو

بی شک زیباترین تقدیر برای همه ما ظهور منجی عالم، حضرت مهدی (عج) است و زیباترین دعا : إِلَهِی عَظُمَ الْبَلاءُ.

بعد ازختم مراسم این شب، مؤمنین حاضر درجلسه وسایر مردم از گوشه وکنار با صرف طعام نیز که از طرف جامعه امام صادق(ع) ترتیب داده شده بود پذیرائی شدند ودرحالی که آینده سبزازچشمان همه گی برق می زد برای آخرین احیای شبهای قدر جامعه امام صادق(ع) را به قصد خانه های شان ترک گفتند.

DSC_2 (49)DSC_2 (52)DSC_2 (39)DSC_2 (31)DSC_2 (21)DSC_2 (28)DSC_2 (70)DSC_2 (67)DSC_2 (66)DSC_2 (75)DSC_2 (73)DSC_2 (56)DSC_2 (58)DSC_2 (82)DSC_2 (85)

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته آخرین مطالب, اخبار جهان, اخبار حوزه (جامعه الامام الصادق ع ), اخبار پاکستان, اخبار کویته, شهدا, فرهنگی تبلیغی

انتشار یافته در سرطان ۰۹, ۱۳۹۵ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد شب قدر،را قدربدانیم،شایدفردایی نباشد!. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


2 + چهار =