فاطمه زهراء الگوی کامل انسانی!

فاطمه زهراء الگوی کامل انسانی!
درس‌هایی از زندگی خانوادگی حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع)

27356365_2080308175578357_2208891254338901829_o

درس‌هایی از زندگی خانوادگی حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع)

حمایت از همسر
یکی از مهم‌ترین شاخصه‌هایی که در ژرفابخشی محبت و در پی آن، استحکام خانواده مؤثر است، حمایت از همسر است. زن و شوهر در زندگی، غیر از نقش همسری در دیگر روابط اجتماعی و سیاسی نیز نقش‌هایی بر عهده دارند. یکی از نمونه‌های تأثر برانگیز، دفاع حضرت فاطمه زهرا(س) از همسر بزرگوارش در جریانی است که علی(ع) را با اکراه و اجبار برای گرفتن بیعت به مسجدالنبی می‌بردند. فاطمه(س)، بانوی دو عالم، برای دفاع از علی(ع) تا درب مسجد آمد و در تأکید بر یاری همسرش چنین فرمود: «به خدا سوگند، ای سلمان! از درب مسجد مدینه پا بیرون نمی‌گذارم، تا آنکه پسر عموی خود را با چشمان خودم سالم ببینم».[۱]
ابراز محبت به همسر
نشان دادن محبت قلبی به همسر، امری تأکید شده در روابط میان زن و شوهر است. بنیان خانواده‌های به دور از محبت‌ورزی، بسیار سست و شکننده است. گفتن و شنیدن کلمات محبت‌آمیز، لازمه موفقیت در زندگی زناشویی است که البته به این نیاز متقابل، باید با رعایت برخیاصول، به بهترین شکل پاسخ گفت.
زندگی حضرت زهرا(س)، سرشار از گفتار آمیخته به احترام و عطوفت به حضرت علی(ع) بود. این بانوی بزرگوار در خطابی محبت‌آمیز به همسرش می‌فرمود: «روح من فدای روح تو بُوَد و جان من سپر بلای جان تو باشد.»[۲] از علی(ع) نقل می‌کنند: «هرگاه به فاطمه می‌نگریستم، همه ناراحتی‌ها و غم‌هایم برطرف می‌شد».[۳]
آراستن ظاهر و باطن برای همسر
از ویژگی‌های شایسته خانواده آرمانی در اسلام، آراستگی ظاهر و باطن همسران برای یکدیگر است.
حضرت علی(ع) می‌فرماید: «زیبایی باطن، در حسن نیت و زیبایی درون است».[۴]
حضرت فاطمه(س)، الگوی برتر زنان مسلمان، برای زینت و استحباب، انگشتری به‌دست می‌کرد و از زبان رسول خدا(ص)، به دست کردن انگشتر را سفارش می‌فرمود: «هرکس انگشتری عقیق به دست کند، همواره خیر می‌بیند».[۵]
این بانوی گرامی همواره بر آن بود در محیط خانه و خانواده، خوش‌بو و آراسته باشد و موهبت زیبایی و جمال بی‌مانندش را تنها برای همسرش علی(ع) بیاراید و او همیشه نزد خود عطر نگه می‌داشت. ام‌سلمه می‌گوید:
از ریحانه پیامبر خدا(ص) عطر خواستم و گفتم: سرورم! آیا عطر و بوی خوشی‌نزد خویش دارید؟ ایشان فرمود: آری و بی‌درنگ شیشه عطری آورد و اندکی از آن را بر کف دستم ریخت. بوی خوشی از آن برخاست که هرگز به مشامم نرسیده بود. [۶]
ایشان در واپسین لحظه‌های زندگی‌اش به اسماء فرمود: «عطر مرا که همیشه خود را با آن عطرآگین می‌کردم، بیاور…».[۷]
صبر و بردباری
از مؤثرترین ویژگی‌های اخلاقی در جهت موفقیت در محیط خانواده، دست‌یابی به کیمیای صبر است. در هر خانواده‌ای که عنصر صبر آسیب ببیند، بنای محبت و استحکام نیز آفت خواهد پذیرفت. درس گرفتن از زندگی پربار حضرت فاطمه(س)، راهکارهای ارزنده‌ای برای صبرپیشگی در برابر سختی‌ها در مقابل همه خانواده‌ها قرار می‌دهد. حضرت زهرا(س) در سنین پایین با علی(ع) پیمان ازدواج بست و از میان خواستگاران، علی(ع) را با وجود زهد و ساده‌زیستی‌اش برگزید. محورهای صبر و شکیبایی حضرت فاطمه(س) در همسرداری و همراهی با علی(ع) را می‌توان در پنج مورد زیر برشمرد:
۱٫ تحمل سرزنش‌ها؛ حضرت فاطمه(س) پس از انتخاب زندگی ساده علی(ع)، بسیار سرزنش شد و در برابر همه سرزنش‌ها به نیکی صبر می‌فرمود.
۲٫ تحمل سختی‌های کار منزل و خدمت در خانه.
۳٫ تحمل مشکلات فراوان در زمان غیبت‌های طولانی حضرت امیر‌المؤمنین علی(ع) در طول جنگ‌های صدر اسلام.
۴٫ شریک شدن در غم علی(ع) و تحمل رنج‌های او و همراهی صبورانه با وی.[۸]
تقسیم کار در خانواده
با تعیین مسئولیت‌ها و تقسیم کارها، از سنگینی‌ بار تکالیف کاسته می‌شود و این همکاری متقابل، زمینه تحکیم پیوند مودت بین زن و شوهر را فراهم می‌آورد. این امر، یکی از عوامل شادابی و تکامل خانواده است. در زندگی فاطمه(س) نیز این مهم با تقسیم کارها میان اعضای خانواده انجام می‌گرفت. امام باقر(ع) فرموده است:
حضرت فاطمه(س)، کارهای خانه را با حضرت علی(ع)، این‌گونه تقسیم کرد که خمیر کردن آرد، نان پختن، تمیز کردن و جارو زدن خانه به عهده فاطمه(س) باشد و کارهای بیرون از خانه از قبیل جمع‌آوری هیزم و تهیه مواد اولیه غذایی را علی(ع) انجام دهد.[۹]
از امام صادق(ع) نیز در این‌باره نقل شده است:
تقسیم کار با رهنمود رسول خدا(ص) انجام گرفت؛ وقتی آن حضرت بیان داشت که کارهای داخل منزل را فاطمه(س) و کارهای بیرون از خانه را علی(ع) انجام دهد، فاطمه(س) با خوش‌حالی این‌گونه فرمود: «جز خدا کسی نمی‌داند که از این تقسیم کار تا چه اندازه‌ای خوش‌حال شدم؛ زیرا رسول‌خدا(ص) مرا از انجام کارهایی که مربوط به مردان است، باز داشت.[۱۰]
خانه‌های آسمانی(۲): سیره خانوادگی امام‌حسین(ع)
امام حسین(ع) با همسران و فرزندان خویش در نهایت ادب و مهربانی رفتار می‌کرد. عقاد می‌نویسد:
حسین(ع) از آن کسانی بود که به فرزندان خویش محکم‌ترین علاقه‌ها را و در حق همسرانش بهترین عواطف را داشت. ایشان درباره همسر باوفایش رباب و دختر شیرین سخنش سکینه چنین می‌گفت:
به جان خود سوگند! خانه‌ای را دوست می‌دارم که سکینه و رباب را میزبانی کند. من این دو را دوست می‌دارم و مالم را در راه آنان می‌دهم و کسی نمی‌تواند مرا بر این علاقه و دوستی ملامت کند.[۱۱]
آری، دوستی و صمیمیت، بنای خانواده را محکم و استوار و از فروپاشی آن جلوگیری می‌کند. ثمره این وفاداری و انس امام با همسرش را، در رفتار همسر آن حضرت پس از شهادتش می‌بینیم.
رباب، همسر باوفای امام حسین(ع)، تا واپسین دم حیات، از ایشان جدا نشد و تا لحظه شهادت شوهر والامقام خود با افتخار، در کنار او تمام رنج‌ها را به جان خرید.
خانه‌های آسمانی(۳): ادب حضرت علی‌اکبر(ع)
علی‌اکبر(ع)، شبیه‌ترین فرد به پیامبر در چهره و رفتار و گفتار بود. تربیت علی‌اکبر(ع)، برترین تربیت بود؛ مربیان او علی(ع)‌ـ باب مدینه علم ـ و حسن و حسین(علیهماالسلام) ـ میوه درخت دانش و بینش نبوی ـ بودند. او نزد پدر گرامی‌اش حسین بن علی(ع) و در دامان پاک مادر بزرگوارش لیلا پرورش یافت.
علی‌اکبر(ع) به زینت اخلاق نیک و ادب، آراسته و آن را از اجداد پاک و مطهرش به ارث برده بود. او در حضور پدر و مادر گرامی‌اش با احترام می‌نشست و بدون اجازه پدر سخن نمی‌گفت.
او حتی هنگامی که قصد رفتن به میدان جنگ را داشت، از محضر پدر اجازه پیکار می‌خواست.
حضرت علی‌اکبر(ع) در نهایت ادب و معرفت، نمونه انسان ِکامل بود. او هرگز سخن بی‌اساس نمی‌گفت و با آنکه در سنین جوانی بود، هرگز سخنی برخلاف ادب بر زبان جاری نکرد.
با اینکه علی‌اکبر(ع) مولود نبوت و ولایت بود، در فروتنی نظیر نداشت و مانند عبدی در محضر پدر حاضر می‌شد.
علی‌اکبر(ع) بر اساس دستور قرآن کریم، آرام، فروتن، مؤدب و متفکر بود و پیوسته خود را به حسب و نسب عالی قریش و خاندان نبوت و ولایت منسوب می‌کرد، بدون آنکه تکبر ورزد.
تواضع است دلیل رسیدن به کمال
که چون سوار به مقصد رسد پیاده شود[۱۲]

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته آخرین مطالب, اخبار جهان, فرهنگی تبلیغی, فوتو بلاگ, مقالات

انتشار یافته در دلو ۱۱, ۱۳۹۶ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد فاطمه زهراء الگوی کامل انسانی!. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


+ 9 = دوازده