“قول جنرال!؟”

“قول جنرال!؟”
****
در بهار سال پار خانم “جلیله حیدر” دختر مرحوم “حیدر کارمل جاغوری” در اعتراض به کشتار مردم مظلوم هزاره کویته در برابر “پرس کلپ” (باشگاه خبرنگاران) شهر کویته دست به اعتصاب غذای نامحدود زد که جمع کثیری از وکلای همکارش وی را همراهی می کردند!
اعتصاب وی بازتاب بسیار گسترده ای در سطح پاکستان و جهان داشت و شرط وی برای شکستن اعتصاب حضور شخص جنرال “باجوه” رئیس کل ستاد ارتش پاکستان در محل اعتصاب بود، سرانجام فشارهای ملی و بین المللی نتیجه داد و جنرال به کویته آمد و در حضور خبرنگاران به جمیله حیدر “قول” داد که کشتار هزاره ها برای همیشه متوقف خواهد شد! جمیله با این قول اعتصاب خود را شکست و به یک قهرمان بدل گشت!
***

unnamed (1)
تقریبا یک سال کشتار هزاره ها متوقف گردیده بود، مردم هزاره اندک اندک باور شان شده بود که دیگر روند خونین هزاره کشی در کویته متوقف و “قول جنرال” نتیجه داده است! احساس نسبی امنیت زندگی تلخ، تار و خسته کن هزاره کویته را به کورسوی از امید پیوند زده بود!
اما امروز جمعه ۱۲ اپریل ۲۰۱۹، بار دیگر کاروان سبزی فروشان هزاره در میدان تربار شهر کویته در “هزارگنجی” هدف یک انفجار هدفمند قرار گرفت که حدود ۲۰ نفر تلفات و حدود ۳۰ نفر زخمی بر جای گذاشته است! از این تعداد حدود هشت نفر از سبزی فروشان هزاره شهید و تعدادی زیاد زخمی شده اند.
گفته می شود بمب در داخل یک بوجی “کچالو”جاسازی شده و هنگام ورود کاروان سبزی فروشان هزاره، منفجر شده است! در این انفجار کور و شیطانی، گرچه هزاره ها هدف بوده اما تعداد زیادی غریبکار غیر هزاره نیز زخمی و شهید شده اند!
***
انفجار امروز بار دیگر ثابت کرد که هزاره های آسیب پذیر همچنان آسیب پذیر بوده، آسیب پذیر است و آسیب پذیر خواهند ماند! درپی انفجار خونین امروز تمام امیدهای کم رنگ به یأس بدل گشت و “قول جنرال” نیز کاملا بی اثر گشته و به زیر سؤال رفت!؟ در اعتراض به این حادثه خونبار مردم هزاره سرک کمربندی شهر کویته را مسدود نموده اند! با این وجود، “دست زیده همچنان بال” است و همچون گذشته این اعتراضات نتیجه چندانی نخواهد داشت!
*****
م، خرمی
۱۲ اپریل ۲۰۱۹
۲۳ حمل ۱۳۹۸

نوشته شده توسط مصطفی خرمی. در دسته آخرین مطالب

انتشار یافته در حمل ۲۳, ۱۳۹۸ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد “قول جنرال!؟”. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


نُه − 5 =