ماه رمضان،بهار قرآن است.

بهار-قرآن

 

سلام دوستان عزیز، خدای مهربان را شاکریم که توفیق حضور در این میهمانی بزرگ را به ما کرامت فرمود. همانطور که قبلا متذکر شدم تصمیم بنده براین است که برای قدردانی بیشتر از این لطف الهی هر روز یک امتیاز (ویژگی) و یک برنامه از ماه خدا را خدمت دوستان عزیزم یاد آور شوم

امتیاز دوم : ماه نزول قرآن
از امتیازات این ماه باعظمت، نازل شدن قرآن کریم در این ماه و در شب قدر است. در آیه ۱۸۵ سوره بقره می خوانیم: «ماه رمضان، ماهی که قرآن، برای راهنمایی مردم و نشانه های هدایت و فرق میان حق و باطل در آن نازل شده است…» آیه ۱۸۵ سوره بقره
و نکته جالب توجه این است که از روایتی در کتاب شریف کافی (ج۲، ص۶۲۹) استفاده می شود که نه تنها قرآن بلکه کتابهای آسمانی دیگر همچون، تورات، انجیل و زبول نیز در این ماه نازل شده است. پس این ماه مال نزول وحی الهی است.

برنامه دوم : کثرت تلاوت قرآن
از آنجا که ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن است، تلاوت قرآن در این ماه بسیار سفارش شده است و در کلمات نورانی معصومین علیهم السلام با تعابیر متفاوت تشویق شده ایم که در این ماه هر چه می توانیم قرآن تلاوت نماییم.
پیامبر اکرم (ص) فرمودند: در ماه رمضان بسیار قرآن تلاوت کنید. همچنین می فرمایند: هرکس در این ماه یک آیه از قرآن تلاوت نماید پاداش کسی را دارد که در ماه های دیگر قرآن را ختم نموده است.
امام باقر (ع) نیز می فرمایند: هرچیزی بهاری دارد و بهار قرآن ماه رمضان است.

روایتی زیبا :
شخصی می گوید به امام کاظم علیه السلام گفتم: من در ماه مبارک رمضان چند ختم قرآن انجام می دهم و در پایان ماه آن تلاوت ها را به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله، حضرت زهرا و امامان علیهم السلام) هدیه نموده و ثواب آن را برای ایشان قرار می دهم. پاداش من چیست؟
حضرت فرمودند: پاداش تو این است که در قیامت هم نشین آنان خواهی بود.
آن شخص با تعجب پرسید: الله اکبر، واقعا چنین پاداشی برای من هست؟
حضرت سه بار فرمودند: آری (بحار الانوار، ج۹۸، ص۵)

التماس دعا
حاجی علی رامیز

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته مقالات

انتشار یافته در جوزا ۲۹, ۱۳۹۴ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد ماه رمضان،بهار قرآن است.. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


− 5 = یک