نگاهی به زندگی‌نامه آیت‌الله العظمی محسنی

n00189681-b

نگاهی به زندگی‌نامه آیت‌الله العظمی محسنی(ره)

حضرت آیت الله محسنی فرزند «محمد میرزا محسنی»  سال ۱۳۱۴ خورشیدی ــ مطابق با ۲۲ محرم الحرام سال ۱۳۵۴ قمری مساوی با ۲۶ اپریل  ۱۹۳۶ میلادی ــ در یک خانواده مذهبی و مؤمن در شهر “قندهار” به دنیا آمد.

ایشان با هوشی سرشار، تحصیلات مرسوم را انجام داد و در سال ۱۹۴۹ میلادی با پدر بزرگوارش به پاکستان رفت و در آنجا زبان اردو را نیز آموخت.

وی با اینکه در ابتدای جوانی ــ در سال ۱۳۳۱ خورشیدی ــ به عنوان کارمند در اتاق تجارت شهر قندهار مشغول به کار شده بود اما عشق و علاقه شدید به تحصیل علوم دینی او را واداشت که شغل دولتی را رها کند و به تحصیل در حوزه علمیه بپردازد.

محمدآصف جوان پس از چند ماه آموختن ادبیات عربی و منطق، در سال ۱۳۳۲ به “نجف اشرف” هجرت کرد و در مدت دو سال و نیم دروس سطح را به پایان رساند.

وی سپس به تحصیل در دوره خارج فقه و اصول پرداخت و نزد آیات عظام «سید محسن حکیم»، شیخ «حسین حلی»، «سید عبدالاعلی سبزواری» و «سید ابوالقاسم خوئی» به شاگردی پرداخت.

مرحوم محسنی پس از دوازده سال تحصیل در نجف به زادگاهش قندهار بازگشت و حسینیه بزرگ قندهار و مدرسه علمیه آن شهر را تأسیس کرد.

ایشان در سال ۱۳۵۷ به سفر حج مشرف شد و بعد از حج، به سوریه رفت و چند ماهی در شهر دمشق مشغول تدریس علوم حوزوی گردید.

او سپس به ایران آمد و با جمعی از روحانیون افغانستان مقیم حوزه علمیه مقدس قم، “حزب حرکت اسلامی ‌‌افغانستان” را تأسیس نمودند.

پس از پیروزی بر شوروی و در زمان حاکمیت اولین دولت مجاهدین در کابل، وی سخنگوی شورای رهبری دولت اسلامی ‌‌افغانستان بود؛ اما پس از وقوع جنگ‌های داخلی بین گروه‌های مجاهدین کابل را ترک نموده و مدتی مقیم شهر اسلام آباد پاکستان شد. ایشان در سال ۱۳۷۶ پاکستان را ترک نمود و مقیم شهر مقدس قم شد و در این شهر به تدریس خارج فقه، علم کلام و علم رجال پرداخت.

آیت الله محسنی بعد از سقوط حکومت طالبان، به افغانستان بازگشت و عضویت لویی جرگه را پذیرفت. از مهم‌ترین اقدامات ایشان در این دوره، تثبیت نظام جمهوری اسلامی در افغانستان، رسمیت مذهب تشیع، تأسیس تلویزیون تمدن و ساخت مجتمع بزرگ علمی ‌‌فرهنگی و حوزه علمیه خاتم النبیین (صلی الله علیه و آله) است که نظیری را در افغانستان ندارد.

آن فقید سعید با تمام تلاش‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و خلق آثار ارزشمند، شامگاه روز دوشنبه(۱۴ اسد ۱۳۹۸) در سن ۸۵ سالگی در کابل، پایتخت افغانستان درگذشت.
پیکر آیت‌الله محمدآصف محسنی(ره) ساعت ۳ بعد از ظهر روز سه‌شنبه(۱۵ اسد ۱۳۹۸) در مجتمع علمی ‌‌فرهنگی و حوزه علمیه خاتم النبیین(ص) کابل تشییع و در مکانی که پیش از این خودش در این حوزه علمیه مشخص کرده بود، به خاک سپرده شد.

یادش گرامی باد.

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته آخرین مطالب, اخبار جهان

انتشار یافته در اسد ۱۶, ۱۳۹۸ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد نگاهی به زندگی‌نامه آیت‌الله العظمی محسنی. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


5 × = بیست پنج