نگاهی به سخنرانی وزیر خارجه پاکستان در سازمان ملل از موضوع فلسطین گرفته تا پاسخ به تهدیدات هند

1397070808420455215533254

«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان

به نقل از اکسپرس نیوز، «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان طی سخنرانی خود در اجلاس عمومی سازمان ملل که برای اولین بار به زبان رسمی پاکستان انجام شد اعلام کرد: دستگیری «کلبهوشن یادیو» جاسوس هندی در خاک پاکستان و مستندات محکمی که وجود دارد اثبات کرد هند خواهان بروز نا امنی در خاک پاکستان است.

وی تصریح کرد: دولت دهلی نو از افراط گرایان و جدایی طلبان در پاکستان حمایت می کند، و متاسفانه بارها گروه‌های که تحت حمایت هند هستند مردم پاکستان را به خاک و خون کشیدهاند،حادثه تروریستی مستونگ که منجر به کشته شدن دهها پاکستانی شد جزو این موارد است.

شاه محمود قریشی گفت: هند صبر ما را آزمایش نکند زیرا اگر قصد تجاوز نظامی به خاک ما را داشته باشد پاسخی دندان شکن دریافت خواهد کرد.

معاون تحریک انصاف افزود: ما خواهان مذاکره با هند بودیم ولی دولت دهلی نو در اقدامی عجیب مذاکرات را به صورت یک طرفه لغو کرد تا تنش در منطقه بیشتر شود.

کشمیر مسئله حل نشده

وزیر خارجه پاکستان سپس به موضوع کشمیر اشاره کرده و گفت: نقش آشکار حقوق بشر توسط نظامیان هندی در منطقه اشغالی کشمیر بر همه روشن است و سازمان ملل موظف است کمیته ویژه‌ای برای بررسی و حل این مشکل تشکیل دهد.

وی اضافه کرد: مسئله کشمیر مانعی بزرگ بر سر راه ایجاد امنیت در منطقه جنوب آسیا است و علی رغم گذشت ۷۰ سال از تجاوز هند به این منطقه هنوز نهادهای بین المللی برای حل آن اقدامی انجام نداده‌اند.

قریشی تاکید کرد: مسئله کشمیر لکه ننگی بر پیشانی بشریت این زمان است زیرا هیچکس به فریاد مظلومیت مردم کشمیر پاسخی نمی دهد.

وی اظهار داشت: تنها راه حل مسئله کشمیر مذاکرات میان طرفین و بهادادن به حق تصمیم گیری مردم کشمیر است.

غیرفعال بودن «سارک» بخاطر یک کشور!

وزیر خارجه پاکستان در سخنان خود به موضوع عدم فعالیت مناسب اتحادیه کشورهای جنوب آسیا اشاره کرده و گفت: سارک فعال نیست زیرا هند حاضر نیست وظایف خود را به درستی انجام دهد و برخورد نامناسب آنان سبب بروز اختلاف میان کشورهای منطقه می شود.

بازگشت مهاجرین افغانستانی

شاه محمود قریشی در مورد بیش از یک میلیون و نیم مهاجر افغانستانی که در خاک پاکستان زندگی می کنند نیز اظهار نظر کرده و گفت: رفتار خوب و انسان دوستانه پاکستان با مهاجرین را از این همین نکته می توان متوجه شد که کشورهای بزرگی که امکانات زیادی داشتند حاضر نشدند به مهاجرین پناه بدهند ولی ما بیش از ۳۰ سال است که میزبان میلیون ها افغانستانی هستیم و اینک خواهان بازگشت آبرومندانه و باعزت آنان به کشورشان هستیم.

مسئله فلسطین وضرورت حل آن

قریشی در سخنان خود به موضوع فلسطین نیز اشاره کرده و تاکید کرد: جامعه جهانی هنوز هم از مسئله مهم فلسطین غافل است و متاسفانه این روزها طنین جنگ سرد مجددا شنیده می شود.

وی گفت: مسئله فلسطین اهمیت بسیاری دارد و می توان با حل آن صلح و ثبات و امنیت را به تمام جهان بازگرداند.

محکومیت نمایشگاه کاریکاتور رسول گرامی اسلام «ص» در هلند

وزیر خارجه پاکستان ضمن اشاره به نمایشگاه کاریکاتور برگزار شده در هلند گفت: مردم باید به اعتقادات یک دیگر احترام بگذارند و نباید برگزاری یک نمایشگاه موجب ناراحتی و شکسته شدن قلب صدها میلیون مسلمان شود.

ما از سازمان ملل می خواهیم با اعمال فشار به کشورها مانع برگزاری چنین نمایشگاه های توهین آمیزی شوند.

گفتنی است اعلام سیاست‌های جدید دولت پاکستان و توجه ویژه حزب تحریک انصاف به منافع ملت پاکستان از مهم ترین بخش های سخنرانی شاه محمود قریشی بود.

استفاده قریشی از زبان اردو برای سخنرانی خود مورد توجه ویژه رسانه های پاکستانی قرار گرفت زیرا علی رغم اینکه مسئولین این کشور موظفند در جایگاه های بین المللی به زبان اردو سخن بگویند تا کنون هیچ سیاستمدار پاکستانی حاضر نشده بود این پروتکل را رعایت کند.

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته آخرین مطالب, اخبار پاکستان

انتشار یافته در میزان ۱۰, ۱۳۹۷ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد نگاهی به سخنرانی وزیر خارجه پاکستان در سازمان ملل از موضوع فلسطین گرفته تا پاسخ به تهدیدات هند. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


7 + هشت =