“پرسش بی پاسخ تاریخ!؟”

“پرسش بی پاسخ تاریخ!؟”
****
- هنوز چن ماه از واقعه عظیم “غدیر خم” نگذاشته بود که حادثه غم انگیز و جانسوز وفات پیامبر اعظم اسلام، اسلام نوپای را دچار بحران فراگیر نموده و حکومت نوبنیاد اسلامی مدینه را با چالش کمرشکن مقابل ساخت!
- هنوز بدن مبارک رسول خدا(ع) غسل، کفن و دفن نشده بود که در غیاب وارثان اصلی نبوت (بنی هاشم و در رأس ایشان حضرت امام علی(ع))، با اجتماع انصار و برخی مهاجران در “سقیفه بنی ساعده”، مسابقه خیانتباری برای تصاحب قدرت و حکومت میان دو گروه آغاز گشت!
با سخنان زیرکانه ابوبکر، زخم چرکین نفاق دیرینه و ریشه دار میان انصار اکثریت دهان گشود و راه بیعت برای اقلیت مهاجران گشوده گشت! چنانکه همان زمان انصار شسکت خورده برای بیعت به فرد مسن از مهاجران (ابوبکر) بر همدیگر سبقت می گرفتند!
این گونه بود که بر خلاف وصیت پیامبر اکرم در “یوم الغدیر” میراث وی در “امارت و حکومت”به سادگی به یغما رفت و بدین سان “اسلام نبوی” کنار گذاشته شد و “اسلام خلافتی” پدیدار گشت!؟

images (1)
****
در جریان هجوم چماق بدستان حکومت خلافتی، به تحصن کنندگان خانه فاطمه که برای اعاده حق امام علی، آنجا بست نشسته بودند، حضرت زهرا(س) بر اثر آسیب دیدگی جدی به بستر بیماری افتاد! سرانجام در آخرین ساعات عمر شریف اش، به همسر گرامی خود این گونه وصیت نمود:
“… یاعلی مرا شبانه غسل بده و شبانه و پنهانی به خاک بسپار و…!؟”
نمی توان به راحتی تصور کرد که چرا یگانه دخت رسول خدا که پدر اش وی را “ام ابیها”، (مادر پدر اش) “بضعه منی” (پاره ای تن خود) می نامید و تمام مسلمانان از محبت بی پایان حضرت به دختر محبوب اش آگاهی کامل داشتند، این گونه مظلومانه، مخفی، پنهانی و شبانه به خاک سپرده شود؟؟
****
مسلما چنین وصیتی عجیب و حیرت انگیز از سوی حضرت فاطمه(س) همانا “پرسش بی پاسخ تاریخ” است که در تمام روزگاران پسین، اذهان انسان های دردمند، متدین و مؤمن را به خراش بیگیرد که به راستی:
“چرا قبر یگانه دختر پیامبراکرم(ص)، با آن همه فضایل بی شمار و احترام بسیار نزد پیامبر و… همچنان پنهان، مخفی و نامعلوم است؟” به راستی چرا؟
مگر جز این است که حضرت فاطمه(س)، با این عمل عجیب، حیرت زا و چالش برانگیز خود، تمام انسان های مؤمن و عدالت خواه تاریخ را، به جهت بیدادی که در غصب میراث پیامبر بر آنها رفته، به بیداری، قضاوت و داوری فرا می خواند!
******
سالیاد غم انگیز شهادت جانسوز حضرت زهرا(س) بر ارادتمندان حضرت اش تسلیت باد!
******
م، خرمی
سوم جمادی الثانی ۱۴۴۰
۲۰ دلو ۱۳۹۷

نوشته شده توسط مصطفی خرمی. در دسته آخرین مطالب

انتشار یافته در دلو ۱۹, ۱۳۹۷ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد “پرسش بی پاسخ تاریخ!؟”. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


× 4 = سی شش