پنجم شعبان/ ولادت امام زین‌العابدین (ع)

83948_EmamSajad

تقویم شیعه
۵ شعبان/ ولادت امام زین‌العابدین (ع)

پنجم شعبان در این روز در سال ۳۸ ه‍ ق آقا و مولایمان حضرت سید الساجدین زین العابدین (ع) ابن الحسین (ع) به دنیا آمدند. امام سجاد (ع) دو سال از عمر بابرکتش را با جدش امیرالمؤمنین (ع) بود، و بقیه عمر شریفش همراه عموى مکرم و مظلومش امام مجتبى (ع) و پدر والامقامش امام حسین (ع) سپرى شد. در واقعه جانسوز کربلا شاهد شهادت پدر، برادر، عمو٬ بستگان و اصحاب (ع) بود.

263320

ولادت امام زین العابدین (ع)

در این روز در سال ۳۸ ه‍ در زمان امیرالمؤمنین (ع) آقا و مولایمان حضرت سید الساجدین زین العابدین (ع) ابن الحسین (ع) به دنیا آمدند.
نام آن حضرت «على» است، و مشهورترین لقب مبارکش زین العابدین و سجاد است. پدرشان سرور شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین (ع)، و مادرشان حضرت شهربانو است.
امام سجاد (ع) دو سال از عمر بابرکتش را با جدش امیرالمؤمنین (ع) بود، و بقیه عمر شریفش همراه عموى مکرم و مظلومش امام مجتبى (ع) و پدر والامقامش امام حسین (ع) سپرى شد. در واقعه جانسوز کربلا شاهد شهادت پدر، برادر، عمو٬ بستگان و اصحاب (ع) بود، همراه با عمه‌اش زینب کبرى (س) و دیگر اسرا به کوفه و شام رفتند. در کوفه و شام جسارت‌ها به آن حضرت و اهل بیت (ع) نمودند، ولى با خطبه‌هایی نورانى از امامت و عصمت اهل بیت (ع) دفاع فرمود. در کاخ یزید در حالیکه با چند تن دیگر از خاندان امامت به یک ریسمان بسته شده بودند، رو به یزید کرده فرمودند: «ما ظنک برسول الله لو رانا موثقین فى الحبال …»: «اى یزید، چه گمان به پیامبر می‌بری اگر آن حضرت ما را این چنین در بند ببیند»؟
در ولادت آن حضرت اقوال دیگرى به این ترتیب وجود دارد: ۸ ربیع الاول، ۱۵ جمادى الاولى ، ۱۵ جمادى الاخر، ۵ رجب، ۱۱ رجب، ۷ شعبان، ۹ شعبان، ۱۵ شعبان، ۵ رمضان در روز ولادت هم اختلاف است که یکشنبه بوده یا سه شنبه یا پنجشنبه یا جمعه؟ در سال ولادت هم اختلاف است که ۳۶ یا ۳۷ یا ۳۸ ه ق ‍ بوده است.

نوشته شده توسط حاجی علی رامیز. در دسته آخرین مطالب, اخبار جهان, فرهنگی تبلیغی

انتشار یافته در حمل ۲۲, ۱۳۹۸ با بدون دیدگاه

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد پنجم شعبان/ ولادت امام زین‌العابدین (ع). شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید


× پنج = 10