نخستین ملاقات با شیخ زکزاکی پس از حدود ۴ سال

photo_2019-04-28_10-28-34

نخستین ملاقات با شیخ زکزاکی پس از حدود ۴ سال

یک تیم پزشکی وابسته به کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن، برای اولین بار موفق شد با «شیخ ابراهیم زکزاکی» و همسرش در محل بازداشت آنها دیدار کرده و شرایط جسمانی آنها را بررسی کند.

«کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا» که دفتر آن در لندن مستقر است، ابراز امیدواری کرده که این ارزیابی منجر به تحقیقات کاملی درباره وضع شیخ زکزاکی شود.

در این دیدار «مسعود شجره» مسئول کمسیون حقوق بشر اسلامی، نیز حضور داشته ولی بیانیه این کمیسیون اشاره مستقیمی به چگونگی وضعیت جسمانی شیه زکزاکی نکرده است.

«شیخ ابراهیم زکزاکی» و همسرش 13 دسامبر 2015 در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه ای در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا»در  شمال این کشور بازداشت شدند.

نیرو‌های ارتش نیجریه در روز بازداشت وی، با تیراندازی به سوی تجمع کنندگان در برابر حسینیه و منزل این روحانی شیعه، صدها نفر از شیعیان از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی را  به شهادت رسانند.

دادگاه عالی نیجریه در دسامبر 2016 حکم آزادی فوری شیخ زکزاکی و همسرش را صادر و ارتش و سازمان‌های امنیتی نیجریه را به پرداخت 150 هزار دلار غرامت به خانواده وی محکوم کرد، اما ارتش و این سازمان ها ضمن امتناع از اجرای این حکم، شیخ زکزاکی را همچنان در بازداشت نگه داشته اند.

در ماه های اخیر شیعیان نیجریه بارها با برگزاری تظاهرات های مسالمت آمیز، در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ «زکزاکی» شده اند.

این تجمعات اما به طور معمول توسط نیروهای امنیتی نیجریه سرکوب و به خشونت کشیده شده است.دیدگاهها بسته شده است.