توصیه آیت الله فیاض درباره واکسن های کرونا

ayatollahfayyaz2-1024x792
آیت الله اسحاق فیاض مرجع تقلید شیعیان در پاسخ به استفتائی نسبت به ایمن سازی علیه ویروس کرونا از طریق واکسن ها و دیگر اقدامات پیشگیرانه بهداشتی توصیه کرد.

آیت الله فیاض در پاسخ به سوالی پیرامون ایمنی و قابلیت اطمینان از واکسن های تولید شده ضد کرونا عنوان کرد:در مورد سایر ویژگی ها نظیر انواع واکسن ها و خصوصیات دریافت کننده واکسن باید به جناح های بهداشتی مطمئن و ذیربط رجوع شود.

وی یادآور شد: مشخص است که سازمان جهانی بهداشت به برخی از آن واکسن های شناخته شده مجوز استفاده داده است که این موضوع فرض ایمن بودن آنها را به طور کلی مطرح می کند.
متن استفتا و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:

سلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

استفتا از آیت الله فیاض پیرامون استفاده از واکسن های ویروس کرونا

ضمن آرزوی صحت و سلامتی و طول عمر برای آیت الله فیاض از درگاه خداوند منان، از معظم له استدعا داریم که ما را در مسئله زیر راهنمایی فرمایند:

سوال:

واکسن های تولیدی شرکت های مختلف ضد کرونا از جمله فایزر، آسترازینکا، کووی شیلد و غیره، آماده استفاده شده است و با وجود برخی آثار جانبی این واکسن ها، مقامات پزشکی در کشورهای زیادی استفاده از آن واکسن ها را تایید کرده و مجوزهای لازم برای استفاده عمومی از آنها را صادر کرده اند. برخی نیز به این واکسن ها اعتماد ندارند اما ضرر بزرگی نزد اکثریت مردم مشاهده نشده است در سایه این شرایط، چه توصیه ای می فرمایید؟

جمعی از مومنان

چنین به نظر می رسد که براساس اظهارات کاشناسان بهداشتی و متخصصان بیماری های همه گیر، نظیر چنین بیماری های ویروسیِ بسیار کشنده که مانند همه گیری های جهانی قابلیت انتشار دارند را تنها از طریق ایمن سازی و واکسیناسیون با واکسن ها و دیگر وسایل معروف می توان از شیوع آنها پیشگیری کرد. اما در مورد سایر خصوصیات نظیر انواع واکسن ها و ویژگی های دریافت کننده واکسن، به مسئولان بهداشتی مورد اطمینان و ذیربط رجوع می شود و مشخص است که سازمان بهداشت جهانی به برخی از آن واکسن های معروف مجوز داده است و همین موضوع، فرض ایمن بودن آنها را مطرح می کند.دیدگاهها بسته شده است.